Látnivalók az Egyetem környékén - a V43-as mozdony

2019-02-28 12:00:00
Szerző: Dániel

A tudósok sem ismerik a pontos okokat, de a vonatok egyesekben megmagyarázhatatlan kíváncsiságot és rajongást váltanak ki. Ami megszokott látvány egy iparterületen vagy pályaudvaron, talán elsőre meglepő egy egyetem kertjében: egy magányos villanymozdony mindössze 10 méterre az épülettől.

Az idősebbek valószínűleg emlékeznek még a Kandó Főiskola mellett kiállított MÁV V60 sorozat (becenevén a Kandó-mozdony) 003 sorozatszámú példányára. A mozdony 1938-ban készült, és ebből a sorozatból mindössze három darabot gyártottak, a MÁV egészen 1967-ig használta azokat tehervonatok továbbítására. Az eredeti V60-as példányt, amit még 1983-ban helyeztek el a Főiskola épülete melletti területen, 2007-ben a Magyar Vasúttörténeti Parkba szállították, helyérte a ma is megtekinthető V43 típus egyik példánya került. Ezt a mozdonyt azóta több alkalommal is "felokosították" a Kutatók Éjszakája program szervezői. 2016 őszén például egy saját fejlesztésű okostelefonos alkalmazás segítségével az esemény látogatói maguk is életre kelthették a mozdonyt: persze előremenetet kapcsolni nem lehetett, de a lámpák színe vagy a kivilágított áramszedők állása mind módosítható volt mobilon keresztül, ami nagyon látványossá tette az éjszakai programot és a díszfényekben csillogó kiszuperált mozdonyt. Ha az április OTDK alatt arra jársz, vess rá Te is egy pillantást!

A képen az eredeti V60-as példány, ezen a videón pedig az említett V43 "smart" változata látható.

Fotó: Gróh Werner Péter (forrás: http://gigant.chem.elte.hu/gigant_club/pic/hu/electric/v60/index_hu.html)