Látnivalók az Egyetem környékén - római kori temető

2019-02-21 12:00:00
Szerző: Dániel

Egyetemünk óbudai épületének környékén számos római kori emlék található: katonai amfiteátrum, a limesút maradványai, illetve egy légiótábori fürdő romjai, csak hogy néhányat említsünk. Az egyikért, egy közel kétezer éves temető maradványaiért azonban nem is kell messzire menned!

Pannónia meghódítását követően a Római Birodalom északi határa a Duna vonaláig tolódott ki, amely Aquincum, vagyis Óbuda szempontjából is változásokkal járt. A limes mentén kereskedők és iparosok telepedtek le, a települések pedig vízvezetékeket, út- és csatornahálózatot építettek. Egy ilyen katonai és kereskedelmi út maradványaira bukkantak az ezredfordulón, a mai Lajos utca 2-6. szám alatt álló irodaház építésekor. Hasonló leleteket találtak a ‘90-es évek végén az Egyetem helyén, a Bécsi út 96. szám alatti területen is, ahol egy késő római kori (IV-V. századból származó) temetőt tártak fel. Kiemelkedő jelentőségű lelet az a sír, amely egy lovakkal együtt elföldelt kocsi maradványait rejtette, de találtak még tetőfedő téglákból összeállított, valamint kőlapokkal fedett sírokat is; az Egyetem épülete alatt összesen 235 darabot. A terület nyugati oldalán haladt az a vízvezeték, amely a Doberdó utca feletti területen eredő források vizét szállította déli irányba, egy ilyen forrást találunk ma is a Szent Vér Kápolna közelében.